Proč nestojí 100 ks A5 půlku co 100 ks A4?

Naši zákazníci se občas ptají podle čeho počítáme ceny za tisk letáků a jak je vlastně postaven ceník. Základní cena samozřejmě vychází podle celkových nákladů, které s tiskem máme. Počítá se tedy materiál (cena barvy a cena papíru), dále pak energie (jednak elektrická, ale také lidská práce) a poslední složkou jsou nutné náklady jako je cena a opotřebení tiskového stroje, nájem prostor a další výdaje spojené s tiskem a provozem.

Velikost A3 jako základ

Cíl tohoto článku však není rozbor toho kolik zaplatíme za elektřinu, topení a další podobné náklady, ale má přiblížit způsob jak se ceny počítají a z čeho vychází. Základní ceník se odvíjí od formátu A3, protože to je nejběžnější velikost tzv. tiskového archu. Potištěný leták velikosti A3 je tedy základní stavební prvek celého ceníku.

100 letáků A4 nestojí půlku než 100 letáků A3

Při tisku 100 ks letáků A4 se tiskne vlastně 50 ks letáků A3 a poté se řeže na polovinu. Při tisku 100 ks letáků A5 se tiskne už jen 25 archů A3 a je tedy na čtvrtiny. Tím pádem je při řezání letáků na formát A5 2x více práce než u formátu A4 a 4x více práce než u formátu A3. Když budeme počítat, že paušální náklady na výrobu jsou stejné při tisku 25 archů A3 jako 100 archů A3, tak při přepočtu na 1 vyrobený kus je nižší tiskový náklad výrazně dražší.

Logicky se tedy může zdát, že by cena A4 měla být 2x vyšší než cena letáků A5, ale kvůli pevným nákladům na výrobu zakázky a více práce s řezáním menších formátů se dostaneme k jasnému výpočtu, že to tak nefunguje.

Konkrétní příklady na cenách aktuálních ke květnu 2013 za jednostranný tisk, bez DPH:
- 100 ks A4 = 550 Kč
- 200 ks A5 (tedy jakoby 100 ks A4) = 600 Kč
- 50 ks A4 = 350 Kč
- 100 ks A5 (tedy jakoby 50 ks A4) = 380 Kč

Drobné navýšení ceny u menších rozměrů je způsobeno složitějším řezáním.

Oboustranný tisk není dvakrát dražší než jednostranný

Spousta lidí se domnívá, že oboustranný tisk bude 2x dražší než jednostranný. Zapomínají však na to, že při oboustranném tisku je použito stejné množství papírů jako při jednostranném navíc je pouze barva. Když tedy připravujeme kalkulaci na oboustranný tisk počítá se takto: tisk + tisk + papír = výsledná cena. U jednostranného tisku pak vzorek vypadá tisk + papír = cena.

Ceník na webu je jistota

Nejjistější metoda ve výpočtu ceny za tisk letáků je podívat se do našeho ceníku na webu. Máme v něm uvedené ceny za všechny běžné rozměry, barevnosti a počtu kusů. Navíc v něm najdete i příplatky za silnější papíry nebo další povrchové úpravy.

Atypické formáty letáků

Samozřejmě není problém vytisknout jakýkoliv rozměr letáků, ale cena opět vychází z ceníku a z běžných tiskových formátů. Budeme-li chtít vytisknout leták o rozměru 21x21 cm, bude cena odpovídat formátu A4 (tedy 29,7 x 21 cm). Stejně tak při rozměru 10x10 cm bude cena stejná jako za tisk letáků A5 (14,8 x 10,5 cm). Podobným způsobem je možné vypočítat jakýkoliv rozměr třeba i 29x5 cm, protože tento “proužek” se nám vejde do rozměru A4 celkem 4x vedle sebe a protože leták A6 se nám také vejde do A4 celkem 4x, bude cena stejná jako za formát A6 i přesto, že rozměr je zcela odlišný.

KDE NÁS NAJDETE

BONA MEDIA s.r.o.
Langrova 1227/1d
627 00 Brno-Slatina

www.bonamedia.cz

tel.: 606 101 773
e-mail: info@bonamedia.cz

Facebook Twitter Blogger YouTube

KLIENTI

• Město Brno
• Generali Pojišťovna
• Automobilka Tesla
• Masarykova univerzita Brno
• Vysoké učení technické v Brně
• ODS Děčín